PRODUKCJA SERA ŚWIEŻEGO - WIRÓWKI I BAKTOFUGI W MLECZARSTWIE
Ser świeży to produkt wytwarzany z mleka o różnej zawartości tłuszczu poprzez zakwaszanie. Jest to produkt „świeży”, tzn. niedojrzały i nadający się do spożycia bezpośrednio po wyprodukowaniu. Jest to białko, które wytrąca się pod wpływem koagulacji kwasowej i zostaje zagęszczane za pomocą wirówek. W zależności od produktu, okres trwałości wynosi do 90 dni w przypadku przechowywania w chłodnym miejscu. Istnieją różne rodzaje serów świeżych, np. twaróg, ser biały pełnotłusty czy serek śmietankowy. Produkty te cieszą się dziś dużą popularnością i są podstawową częścią zdrowej diety.
Niskokaloryczne, ale wysokobiałkowe i bogate w minerały sery świeże przeżywają rozkwit i dużo konsumentów już nie może sobie wyobrazić życie bez nich. Fakt, że przemysłowa produkcja sera świeżego stała się oczywistością, wynika przede wszystkim z zastosowania wirówek separacyjnych.
Dzisiejsze procesy są w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu wymagana jest mniejsza liczba pracowników, a błędy proceduralne są w znacznym stopniu wyeliminowane. Ponadto, zoptymalizowany proces zapewnia wyższą wydajność produktu przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii.
Produkcja sera pełnotłustego i serka śmietankowego
Ser pełnotłusty to ser świeży o co najmniej 50% zawartości tłuszczu. Mleko jest pasteryzowane, homogenizowane i dostosowane. W produkcji serów pełnotłustych stosowane są wirówki dyszowe. Serek śmietankowy jest serem o lekkim, delikatnie kwaskowym smaku, ciastowatym i nadającym się do smarowania, o zawartości tłuszczu powyżej 60 %. Po raz pierwszy wyprodukowano serek śmietankowy w USA w 1880 roku i nazwano na cześć miasta Filadelfia. W Polsce serek śmietankowy jest produkowany przez różnych producentów i sprzedawany pod różnymi markami. Serek śmietankowy jest najbardziej popularnym serem świeżym. Czy z ziołami, czy bez; czy na chlebie, czy do gotowania: ten pyszny produkt stał się nieodzownym elementem codziennego menu.