PRZEMYSŁOWE WIRÓWKI DO PRODUKCJI SKROBI, DROŻDŻY I ŻYWNOŚCI
Wirówki stały się integralną częścią produkcji skrobi, drożdży i produktów żywnościowych. Czy chodzi o wirówki separacyjne (samoczyszczące wirówki talerzowe, wirówki dyszowe) do klarowania lub oddzielania cieczy, czy wirówki dekantacyjne do zagęszczania (wirówki odwadniające, zagęszczające, klarujące, Tricantery, Sedicantery) lub inne wirówki przemysłowe, takie jak wirówki typu peeler do odwadniania zawiesiny skrobi: firma Centrimax posiada ponad 500 używanych wirówek na magazynie.
Przeprowadzony przez nas remont kapitalny wirówek separacyjnych i dekantacyjnych zapewnia najwyższą niezawodność, a nasze nowe sterowniki PLC, które są zawarte w dostawie, pozwalają na bezproblemowe wdrożenie wirówek w procesy produkcyjne.
Zalecamy używane, całkowicie odnowione wirówki separacyjne i dekantacyjne producentów GEA Westfalia Separator, Alfa Laval, Flottweg itp., jak i wirówki przemysłowe firm Andritz Separation (Krauss Maffei - KMPT) itp. do produkcji skrobi, drożdży i produktów żywnościowych.
Wirówki separacyjne do produkcji skrobi, drożdży i żywności
Centrimax dostarcza wirówki separacyjne, które zostały poddane kapitalnemu lub bieżącemu remontowi, z gwarancją do stosowania w produkcji skrobi.
Tak zwane kultury starterowe (startery) są stosowane jako składniki żywności na przykład w jogurtach lub kiełbasach. Otrzymuje się je poprzez zastosowanie sterylizowanych wirówek talerzowych.
Agar-agar jest pozyskiwany z glonów czerwonych alg. Jest stosowany w przemyśle spożywczym jako środek zagęszczający do zup, wyrobów cukierniczych lub lodów. Chlorella, glon z gromady zielenic, jest dostawcą witamin i minerałów. Algi niebieskie znajdują zastosowanie w medycynie jako reduktory ciśnienia krwi i cholesterolu.
Podczas gotowania mięsa i kiełbasy powstaje gęsty, tłusty wywar. Dzięki zastosowaniu separatorów, w przemyśle mięsnym można obniżyć koszty utylizacji ścieków, ponieważ ścieki są wtedy mniej zanieczyszczone ciałami stałymi i tłuszczem.
Żelatyna jest białkiem zwierzęcym w wysoko oczyszczonej formie. Aby uzyskać żelatynę, włókna i tłuszcz muszą być usunięte z surowca za pomocą wirówek separacyjnych. W przeszłości, ziemia okrzemkowa była używana do dokładnego klarowania. Obecnie można zrezygnować z użycia środków wspomagających filtrowanie dzięki stosowaniu klaryfikatorów.
Wirówki są stosowane do produkcji lub przetwarzania ekstraktu drożdżowego, drożdży piekarskich, drożdży paszowych, melasy, zacieru spirytusowego i drożdży winiarskich.
W zależności od zawartości części stałych w zawiesinie stosuje się klaryfikatory lub koncentratory, np. do klarowania melasy, a w przypadku zawartości części stałych poniżej 2% stosuje się samoczyszczące się wirówki talerzowe.
Skrobia typu A i B, gluten, otręby i koagulat białkowy mogą być uzyskiwane przy zastosowaniu technologii separacji odśrodkowej. 3-fazowe wirówki dyszowe stosowane są do oddzielania skrobi typu A i B, natomiast klaryfikatory stosowane są do oczyszczania wody przemysłowej.
W produkcji skrobi kukurydzianej stosuje się wirówki dyszowe do zagęszczania skrobi młyńskiej, separacji pierwotnej, odzysku skrobi i zagęszczania glutenu.
Skrobia ziemniaczana produkowana jest za pomocą wirówek dekantacyjnych i 3-fazowych wirówek dyszowych. Wirówki (separatory) dyszowe wykonują zadania zagęszczania i mycia, tj. rozdzielanie zawiesiny skrobi na skrobię, wodę i włókna.
W procesie ekstrakcji skrobi z korzenia, np. tapioka czy maniok (yuka, cassava) do oddzielania zawiesiny skrobi stosuje się zarówno 2- jak i 3-fazowe wirówki dyszowe.
3-fazowe wirówki dyszowe stosowane są w produkcji skrobi ryżowej w układzie wielostopniowym do zagęszczania i mycia skrobi. Wirówki dekantacyjne wykonują zadanie odwadniania skrobi.
Wirówki dekantacyjne do produkcji skrobi, drożdży i żywności
Centrimax dostarcza wirówki separacyjne, które zostały poddane kapitalnemu lub bieżącemu remontowi, z gwarancją do stosowania w produkcji skrobi.
Po oddzieleniu drożdży za pomocą wirówek dyszowych, często pożądane jest dalsze klarowanie melasy za pomocą wirówek dekantacyjnych, w celu uzyskania wypływu zagęszczonych substancji stałych.
W procesie przetwarzania olejów z nasion (np. mak), owoców dzikiej róży, pestek owoców, olejów orzechowych (np. masło shea, orzech włoski, orzech ziemny), żółtka jaj, łososi, soi i kiełków pszenicy, alkohol jest stosowany jako środek pomocniczy w rozbijaniu emulsji. Do tego celu na całym świecie stosowane są wirówki dekantacyjne. Aby jednak uniknąć utleniania oleju, muszą być one wypełnione azotem.
Wirówka dekantacyjna potrafi rozdzielić zawiesinę na jej części składowe: tłuszcz, wodę i substancje stałe. Pozwala to na odzyskanie tłuszczu i jednocześnie na znaczne zmniejszenie ilości osadów w ściekach.
Skrobia typu A i B, gluten, otręby i koagulat białkowy mogą być uzyskiwane przy zastosowaniu technologii separacji odśrodkowej.
3-fazowe wirówki dekantacyjne i 3-fazowe wirówki dyszowe służą do wykonywania etapów klasyfikacji, koncentracji, płukania i odwadniania.
Technologia separacji odśrodkowej w postaci wirówek dekantacyjnych stosowana jest do odwadniania glutenu i drobnych włókien w produkcji skrobi kukurydzianej.
Skrobia ziemniaczana produkowana jest za pomocą wirówek dekantacyjnych i 3-fazowych wirówek dyszowych. Wirówki dekantacyjne wykonują etapy procesu separacji wody z owoców i odwadniania pulpy owocowej.
W ekstrakcji skrobi z korzenia (tapioka, maniok, yuka, cassava) stosuje się wirówki dekantacyjne do oddzielania wody z owoców i odwadniania wyprodukowanego miąższu.
W produkcji skrobi ryżowej wirówki dekantacyjne wykonują zadanie odwadniania skrobi.
Wirówki przemysłowe do produkcji skrobi, drożdży i żywności
Centrimax dostarcza używane przemysłowe wirówki, które zostały poddane kapitalnemu lub bieżącemu remontowi, z gwarancją do produkcji skrobi, drożdży i żywności.
Wirówki są stosowane w przemyśle spożywczym do produkcji lodowatego kwasu octowego (czystego kwasu octowego), warzyw, soli, kawy, laktozy, orzechów, ziaren palmowych itp.
Do mechanicznego odwadniania zawiesiny skrobi stosuje się tak zwane wirówki typu peeler (wirówki koszowe z osią poziomą).